הפרעות קשב וריכוז ו/ או לקויות למידה אצל ילדים

בשנים האחרונות ישנה עלייה בכמות הילדים המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז ו/או לקויות למידה. ילדים רבים (יותר מבעבר) סובלים מבעיות קשב וריכוז, בין היתר בגלל

 

  • רמת החשיפה הגדולה לגירויים סביבתיים.
  • עלייה ברמת המודעות לנושא.

האם יש קשר בין הפרעות קשב וריכוז לבין לקויות למידה?

בהחלט כן. ילדים שמתקשים עם הקריאה או החשבון, לרוב גם יפתחו הפרעות קשב וריכוז ולהפך, ילדים הסובלים מהיפראקטיביות (ADHD ), מחולמנות (ADD ), או מבעיות תקשורת (PDD ) לעיתים תכופות יתקשו לזכור דברים, להבין הוראות וכדומה.

 

מה הם הגורמים להפרעות קשב וריכוז ו/או לקויות למידה?

הפרעות קשב וריכוז ו/או לקויות למידה אצל ילדים נגרמות בגלל בעיה באחת או יותר מהמערכות הבאות:

 

המערכת התחושתית (ראייה טעם, ריח, שמיעה, מישוש). ישנם ילדים שנולדים עם מערכת תחושתית חזקה מידי (קולטנים מפותחים) או חלשה מידי. (קולטנים חלשים). הראשונים קולטים בעוצמות גדולות ריחות, מגע, צלילים ומראות, והאחרונים יהיו פחות רגישים לכאב, כמו גם לנעשה סביבם, ולא יקלטו התרחשויות שילדים אחרים יקלטו.

המערכת הרגשית – ילדים שהמערכת הרגשית חלשה זמנית או עקבית, עלולים לפתח בעיות קשב וריכוז. למשל: ילדים חסרי ביטחון, בעלי דימוי עצמי נמוך, ילדים שעברו טראומות שונות (אפילו זמניות כגון: מעבר דירה, הולדת תינוק במשפחה וכדומה), עלולים למצוא את עצמם מאבדים את הריכוז בנעשה בשיעור.

המערכת הקוגניטיבית – בעיות של דיסלקציה, דיסגרפיקה, בעיות זיכרון ועוד. בעיות אלו הן לרוב בעיות מולדות או שהתפתחו עקב תאונות.

המערכת המוטורית- שיווי משקל, חוזק, גמישות, טונוס שרירים ועוד. מערכת מוטורית חלשה תהווה מכשול לימודי. ילד שמתקשה לגזור, להחזיק עיפרון, שתנועותיו מסורבלות ומגושמות, יתקשה במילוי המשימות בבית הספר.

לעיתים קרובות, בעיה באחת המערכות מובילה להיווצרות גם במערכת אחרת. למשל ילד שסובל מבעיות קשב וריכוז בגלל בעיה קוגניטיבית, ייפתח לא פעם גם בעיות רגשיות שיבואו לידי ביטוי בתחום החברתי.

האם בעיות של הפרעות קשב וריכוז ו/או לקויות למידה ניתנות לפתרון?

הפרעות קשב וריכוז  ו/או לקויות למידה הנובעות מבעיות נוירולוגיות מולדות (מערכת התחושתית או הקוגניטיבית), אינן ניתנות לפתרון, אך ניתנות לטיפול שמעניק לילד הסובל מהן כלים להתמודד עם המגבלות ולהצליח.

הפרעות קשב וריכוז הנובעות מבעיות רגשיות או מוטוריות, ניתנות לפתרון בייחוד במקרים בהם הבעיה היא זמנית או נקודתית. טיפול בבעיות קשב וריכוז בתנוענת, מעניק לילדים הזדמנות לשיפור משמעותי בתפקודם בבית הספר ובבית.

תנוענת מטפלת בילדים הסובלים מלקות במערכת התחושתית, הקוגניטיבית או המוטורית.