שיטת אירלן

 

 

הלן אירלן-פסיכולוגית אמריקאית הינה מייסדת "שיטת אירלן". היא התמנתה כמדריכה ועוזרת מחקר במחלקה הפסיכולוגית של אוניברסיטת קורנל שם ביצעה מחקר אודות הדרך להקל על ילדים ומבוגרים קשיי למידה וגילתה משהו מפתיע: אחת מקבוצות המחקר שלה הראתה שיפור משמעותי בקריאת טקסט שהונח עליו שקף צבעוני. אירלן חקרה את הדבר לעומק, ניתחה, הסיקה מסקנות, שכללה ופיתחה את שיטת השקפים וכל השאר – היסטוריה.

כיום משמשת שיטת אירלן לטיפול בקשיי למידה של ילדים ומבוגרים המאובחנים כלוקים בתסמונת אירלן.

 

התסמינים לתופעה:  רגישות לאור, קשיי למידה הבאים לידי ביטוי בקושי בקריאה וכתיבה, בעיות של קשב וריכוז, התעייפות רבה מהקריאה ובכלל, קושי בתפיסת עומק, שדרה ראיה מצומצם, כאבי ראש ומיגרנות ..

כאשר מדובר בילדים קטנים הם לא תמיד ידעו להצביע על הבעיה שמונעת מהם לקרוא ברצף ובצורה נכונה- הם מבחינים בטשטושים ומריחות על הדף, כפילות אותיות וצורות וכיון שכך הם רגילים לראות את הטקסט יש צורך באבחון מקצועי בכדי למצוא את הגורם המפריע ..

 

אירלן גילתה כי טקסט הנכתב או מודפס על גבי דף לבן הוא הקשה ביותר לפענוח, קריאה נכונה והבנה על ידי הסובלים מהתסמונת.

הבוהק המסנוור הנשלח אל המוח בעת פגיעת קרני אור במרקע לבן וחוזר לעיניים גורם להם לטשטוש, סחרור, ריצוד וסנוור בעיניים שמקשה  עליהם לקלוט את האותיות, המספרים והמילים הכתובות.  המאמץ הגדול לפענח את הסימנים ולהפוך אותם למילים בעלי משמעותיות הוא גדול. יש ילדים שמאוד מתעייפים אחרי דף קריאה ויכולים להירדם. ויש ילדים שיכולים להצליח להבין את הכתוב רק לאחר מאמץ ממושך, על כן נוכל למצוא בין הלוקים בתסמונת גם תלמידים מצטיינים המצליחים בלימודים וזאת הודות לזמן הרב והמאמץ האדיר שהם משקיעים בכדי לגבור על הבעיה.

 

טיפול בשיטת אירלן יכול להיעשות במפגש חד פעמי להתאמת שקפים מיוחדים בצבעים מרהיבים שמקלים ומשפרים לאין ערוך את חייהם של המטופלים-ילדים ומבוגרים כאחד.

השקפים מהווים הכנה להתאמת משקפיים שישלימו את הטיפול על ידי שולמית אלעד.

שולמית הינה המטפלת המקצועית המנוסה והמוסמכת העובדת בשיתוף פעולה עם תנוענת ומתאימה עדשות משקפיים מסננות צבע באופן אישי למאובחנים הסובלים מ"תסמונת אירלן". למרות שהעדשות עם צבע, לילד או למבוגר שמתאימים לו את העדשות, העולם יראה ללא צבע, בדומה נראות הדף ו/או הסביבה ללא  עדשות משקפי אירלן

השיפור גדול מאוד, איכות וקצב הקריאה משתפרים, יש שיפור בזיכרון ובריכוז בתפיסת העומק, בשדרה הראיה בעייפות ובכאבי הראש- כל מטופל מגיב בצורה שונה לטיפול אך כולם מדווחים על שיפור משמעותי ביותר במיומנויות הלמידה השונות.

מעניין לציין כי גם מטופלים שמאובחנים כADD או אספרגר הראו שיפור ניכר במיומנויות הלמידה לאחר טיפול בשיטת אירלן.

 

השיטה נחקרת במשך שנים על ידי נירולוגים, פסיכולוגים, אופטיקאים, ועובדי הוראה.  מחקרים רבים התפרסמו בעולם  המעידים על יעילות השימוש  במסנני הצבע.

הטיפול בעולם נעשה ב-47 ארצות שונות, במאות מרכזים.

 

אין דרך לרפא את התסמונת אך ישנן דרכים רבות להקל על ההתמודדות ולעזור לילד או למבוגר לחיות איתה בשלום ולא לחוש כלל כי היא קיימת.

ענת נותנת  לכל מטופל את כל הלב והנשמה ומעניקה לכולם יחס אישי, כיף והנאה לצד קידום ולמידה בשיתוף פעולה מיוחד במינו.

 

 ניתן ללמוד עוד ולהתרשם בסרטון הבא: https://www.youtube.com/watch?v=NCh9Cq9WhQc